Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kavanoz Kapağı Geri Dönüştürülebilir Mi?
28.07.2022

Kavanoz Kapağı Geri Dönüştürülebilir Mi?

 

Geri dönüşüm kullanım dışı kalan ve dönüştürülmeye müsait atıkların çeşitli yöntemlerle ham madde olarak tekrar üretim sürecine kazandırılması olarak tanımlanır. İnsan nüfusuna paralel olarak doğal kaynakların azalması ve çevre kirliliğinin artmasıyla birlikte günümüzün ve geleceğimizin en önemli kavramlarından biri haline gelmiştir.

Dünya nüfusunun neredeyse 8 milyara yaklaştığı 2022 yılında artık geri dönüşüm malzemeleri yedinci doğal kaynak olarak kabul ediliyor. Teknolojinin bu denli ilerlediği yeni dünyada ham madde niteliği taşıyan geri dönüşüm malzemelerinin ekonominin de önemli bir parçası olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Yalnızca malzeme ve doğal kaynak tasarrufu değil aynı zamanda enerji ve finansal kaynak tasarrufu da sağlayan geri dönüşüm, tekrardan kullanım gibi kavramların daha fazla üstüne düşülürse gelecek kuşaklara imkanları daha geniş ve kıtlıktan uzak bir dünya bırakmamız mümkün.

Sarkap’da çevreye ve canlılara duyarlı, sürdürülebilir tüketim stratejisiyle üretim yaptırdığı firmaların geri dönüşüm politikalarına dikkat göstermektedir. Örneğin, Sarkap ürünlerinin büyük çoğunluğunun üretildiği Sarten fabrikalarında geri dönüşüm ve yeniden kullanım sürecine gösterilen hassasiyet açıkça görülmektedir. Firmanın 2019 senesinde faaliyete başlayan Petpak Geri Dönüşüm Merkezinde atık plastiklerin geri kazanım işlemi gerçekleştirilmektedir. Üstelik müşterilerin talep ettiği durumlarda geri kazandırılmış plastik içeren ürünler de üretilmektedir.

Sonsuz defa geri dönüştürülebilecek bir malzeme olan metalde de aynı hassasiyet gösterilmektedir. Metallerin geri dönüşümü esnasında, sıfırdan metal üretimine oranla %95 oranında bir enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. Metal atıkları geri dönüşüm tesislerine gönderilir ve gerekli sürece katılarak sonuçta tekrardan üretime kazandırılır.

Sizler de, özellikle konserve döneminin yaklaşmasıyla evlerinizde kullanımı artan metal kavanoz kapaklarınızın kullanım ömrü dolduktan sonra atık kavanoz kapaklarınızı geri dönüşüme kazandırabilirsiniz. Vakum yaptığınız kavanoz kapaklarınızın daha sonra tekrar kullanılmaması önemle tavsiye edilir.

Daha önceden vakum yaptırılan kavanoz kapakları hiç kullanılmamış kavanoz kapakları gibi sağlam bir şekilde vakum yapamayacağı ve kavanozun içine hava alacağı için sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığını tehdit edecek bakteri ve mikropların oluşumuna zemin hazırlar. Bu sebepten kullanım ömrü dolan kavanoz kapaklarınızı elden çıkarmalı ve bir daha kullanmamalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu kavanoz kapaklarınızı diğer kullanmadığınız metal atıklarınızla birlikte geri dönüşüm malzemesi toplama ünitelerine ya da merkezlerine teslim etmektir.

Metal günlük hayatımızda çokça karşımıza çıkan bir materyal olduğundan ve maliyetli bir yapıya sahip olduğundan geri dönüşümü fazlaca önem arz etmektedir. Metal geri dönüşüm kutularına atık kavanoz kapaklarınızla birlikte konserve kutuları, alüminyum içecek şişeleri, yağ ve salça tenekeleri ve spreyler gibi pek çok gündelik yaşamda kullandığımız maddeyi de atabilirsiniz. Belediyeler veya özel kurumlar tarafından semtlerimizde belirli noktalara yerleştirilen geri dönüşüm kutularına atılan metal atıkların serüveni geri dönüşüm tesislerine kadar devam eder. Ayrıştırma, sınıflandırma, kırma, parçalama, öğütme, presleme, yeniden kullanım için tamir etme gibi farklı aşamalardan geçirilerek geri dönüştürülen metal atıklar tekrardan üretime ve ekonomiye kazandırılmış olur.

Geri dönüşümün ve sürdürülebilir tüketimin öneminin herkesçe anlaşıldığı ve bu bilincin bir toplum değeri olarak köklerini saldığı günlerde, ülkemizin verimli kaynaklarının da değerinin daha iyi bilinerek doğru bir şekilde kullanılacağına ve yeni gelen genç nesillere bırakacağımız bolluk ve bereket içindeki cennet ülkemize olan inancımız ve umudumuzla…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.