Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kavanoz Kapağı Nasıl Kapatılmaz?
23.03.2022

Kavanoz Kapağı Nasıl Kapatılmaz?

Yazın mis gibi kokan rengarenk meyve ve sebzelerinin tazeliğini kışın da sofralarımızda hissetmenin en kolay ve sağlıklı yolu konserve yapmaktır. Yazın sıcağında olgunlaşıp en cezbedici haline ulaşan taptaze yiyecekleri kışın da uzun süre tüketebilmek için konserve yapmayı deneyebilirsiniz. Komposto, reçel, salça, domates ve biber kullanarak hazırlayabileceğiniz kahvaltılık soslar ve pek çok diğer konserve türevi zamanı geçen sebze ve meyveleri ilk günkü tazeliğiyle sofralarınıza taşımanıza olanak sağlayacaktır. Yazın sıcağında saatlerce süren emekle hazırladığımız konservelerimizi muhafaza edebilmek ise bu işin can alıcı noktasıdır. Peki mutfaklarımı mis gibi kokutan, bin bir emekle hazırladığımız leziz konservelerimiz bozulmasın, emeklerimiz boşa gitmesin diye kavanozu kapatıp vakum yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

 

El emeği konservelerimizi yaparken kavanoz kapağına iyi vakum yaptırabilmek en önemli nokta olduğundan kavanoz kapağını doğru seçmek dikkat edilmesi gereken maddelerin başında gelmektedir. Konservelerimizi en iyi şekilde muhafaza etmek ve en sağlıklı şekilde tüketebilmek için kullanacağımız kavanoz kapağının muhakkak daha önce kullanılmamış, vakum yaptırılmamış sıfır kapak olması elzemdir. Vakum yaptırılmadan kullanılan kapakları paslanana kadar dilediğiniz gibi senelerce kullanabilirken vakum yaptırılan kapaklar tek kullanımlıktır. Eğer daha önce vakum yaptırılmış bir kapakla tekrar konserve kurmaya çalışırsanız vakum yapmayacak, içine hava alacak ve bu da içerisinde bakterilerin üremesine ve tüm emeğinizin boşa gitmesine sebep olacaktır. Kullanılmadığından ya da kalitesinden emin olmadığınız kapakları kesinlikle kullanmamalısınız. Türkiye’de ilk kez üretilmiş olan Sarkap hijyenik paketli kavanoz kapaklar doğru adımları izlediğiniz sürece emeğinizin boşa gitmesini yüksek oranda engelleyecektir. Ayrıca hem konserve yaparken vakumlamada hem de günlük devamlı kullanımda kalitesiyle sizleri tatmin edecektir.

 

Kavanoz kapaklarıyla ilgili doğru bilinen ama aslında yanlış olan bilgilerden biri de ne kadar çok sıkılırsa o kadar iyi vakum yapacağıdır. Aksine kavanoz kapağını çok fazla sıkmak kapağın tırnaklarının genişlemesine neden olacağından kapağın tırnakları kavanozun dişlerinden çıkacak ve bir daha kullanmanız mümkün olmayacaktır, en kötüsü ise kavanoz kapağının tırnakları genişlediğinden içine hava alma olasılığı doğacak ve konservelerinizin bozulma ihtimali artacaktır. Konserve yaparken iki geri bir ileri yöntemini kullanmanız kapattıktan sonra içine hava alma ihtimalini neredeyse sıfıra indirgeyecektir. İki kez geri kapatır şekilde kavanoz kapağını çevirdikten sonra iki kez tık sesini duyacaksınız ve bu sayede kapağın kavanozun dişlerine doğru bir şekilde oturduğundan emin olabilirsiniz. Sonrasında kapatma yönünde yani saatin dönme yönünde çevirerek kapağı kapatabilirsiniz. Kavanoz kapağını kapatırken alttan baktığınızda kapağın tırnaklarını ve kavanozun dişlerini görebilirsiniz. Kapağın tırnakları kavanozun dişlerinin ortasına kadar geldiğinde daha fazla sıkmamalısınız çünkü o nokta kavanoza en iyi şekilde vakum yaptırmak için doğru yerdir.

 

Kavanoza gıdayı doldurduktan ve kapağı sıkıca kapattıktan sonra ürün hala sıcakken ters çevirmeniz de konserve yapımında önemli yer tutuyor. Çünkü bilinenin aksine kavanoz kapağını sıkı sıkı kapatmak kavanozun içine hava almasını büyük ölçüde engellese de kavanozun içinde kalan hava kabarcıkları kavanoz kapağına basınç uygulayarak kapağı zorlayacak ve hava almasına neden olacaktır. Kavanoz ters çevrilerek sıcak ve genleşmiş havanın soğuyup hacmi küçülene kadar kavanozun açık kısmına değil kapalı kısmına yönlendirilmesi amaçlanır. Kavanozun içindeki hava ve gıda soğuyuncaya kadar yani 2-3 saat arasında bu şekilde kalması önemlidir. 2-3 saat sonrasında kapakların içeri doğru çukurlaştığını görüyorsanız konserveniz tutmuş ve afiyetle yenmeye hazır demektir.

 

Kavanoz kapaklarınızı yukarıda belirttiğimiz doğru kullanım şekline uygun olarak kullandığınız sürece istemediğiniz durumlarla karşılaşmanız olabildiğince azalacak ve en güzel sebze ve meyvelerden bin bir emek vererek hazırladığınız el emeği konservelerinizin tadına varacaksınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.