Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kavanoz Kapağı Nasıl Süslenir?
17.02.2021

Kavanoz Kapağı Nasıl Süslenir?

Evinizde kullandığınız kavanoz ve kapaklarını süslediğiniz zaman son derece estetik tasarımlar ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz. Mutfaklar için oldukça güzel aksesuarlar olabilen kavanozları isterseniz mekanlarınızdaki farklı noktalarda da değerlendirebilirsiniz.

 

Birbirinden farklı yöntemler deneyerek süsleme işlemlerini uygulayabilir ve isterseniz ortaya çıkan çalışmaları sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Bunun için birkaç farklı yöntemden yararlanabilirsiniz.

 

Kavanoz Kapağı Boyama Yöntemi

 

Pek çok kişi kavanoz kapaklarını boyayarak süslemeyi tercih eder. En kolay kavanoz kapağı süsleme teknikleri arasındaki bu yöntem sayesinde sizler de birbirinden özel tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Metal yüzeye sahip olan kavanoz kapakları ahşap ya da plastik modellere göre biraz daha zor boya tutabilir.

 

Boyanın kavanoz kapaklarında tutabilmesi için sulandırılmaması gerekir. Ne kadar çok sulandırma yapılırsa rengin tutması da bir o kadar zorlaşmaya başlar. Boya uygulandıktan bir süre sonra simlerle istediğiniz şekli verebilir ve tasarımı canlandırabilirsiniz. Şekilli boyamalar yapabilmek için kendinize şablon oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu şablonu kapağın üstüne yerleştirerek şeritlere uygun şekilde boyama yapabilirsiniz.

 

Kavanoz kapaklarını boyamadan önce kendi zevklerinizi göz önünde bulundurarak uygun renkler ve desenler ortaya çıkarmanız yeterlidir. Dilerseniz sevdiklerinizin zevkine uyum sağlayabilecek seçenekleri de tercih edebilir ve tasarımınızı onlara hediye edebilirsiniz.

 

Mini Kavanoz Kapakları ve Kumaş Süsleme Yöntemi

 

Bebekler için kullanılan mama kavanozlarını baharatlık olarak kullanabilirsiniz. Bunun için üzerlerinde yer alan etiketi sökmeniz ve kapak kısmını boyamanız yeterlidir. Dilerseniz kavanozların üzerine farklı desenler çizerek alternatif tasarımlar da ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz.

 

Mini kavanoz kapaklarına uygulayabileceğiniz kumaş yöntemini isterseniz büyük boyutlu kapaklara da pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz. Baharatlıklar için kumaş parçalarını kapağa yerleştirebilirsiniz. Kavanozun ağız kısmına uygun olabilecek şekilde kestiğiniz kare veya dikdörtgen şekildeki kumaşları kapağa entegre edebilirsiniz.

 

Keçe ile Kavanoz Kapağı Süsleme Yöntemi

 

Ufak boyutlu keçe parçalarıyla kapak süsleyebilirsiniz. Yaprak şeklinde kestiğiniz yeşil keçe parçalarını kavanoz kapaklarına sıcak silikon ile yapıştırabilmeniz mümkün. Eğer daha farklı bir yöntem tercih etmek isterseniz yapıştıracağınız malzemeyi dantel kumaş olarak seçebilirsiniz. Dantel kumaşın üst kısmına keçe parçalarını farklı şekillerde kesebilir ve süslemenizi sonlandırabilirsiniz.

 

Kavanoz Kapağı Süslemenin Püf Noktaları Neler?

 

Seçtiğiniz kavanoz kapağını odanız ve eşyalarınızla uyumlu olabilecek renklerde tasarlanması son derece önemlidir. Boya yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar arasında boyanın kapağın her yerine eşit şekilde dağılmasıdır. Aynı zamanda fırça izlerinin belirgin olmaması ve renk farkı oluşmaması da önemlidir.

 

Kapağı bir veya daha fazla renge boyamak istiyorsanız şekil verdikten sonra kuruması için beklemeli diğer renge o zaman geçmelisiniz. Kısa bir süre bekledikten sonra kuruyan kapağı istediğiniz süslerle zenginleştirmeye başlayabilirsiniz.

 

Süs olarak sevdiğiniz bir fotoğraf veya objeyi tercih edebilirsiniz. Bir fotoğrafı tam kapağın boyutlarında keserek içerisine yerleştirirseniz desenli kavanoz kapağını fotoğraf çerçevesi olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Birkaç farklı özel kapak ve değişik fotoğrafı bir araya getirerek kendinize özel fotoğraf çerçevesini oluşturabilir ve aile fotoğraflarınızı sergileyebilirsiniz. Evinizin konforlu ortamında yapabileceğiniz tasarımlar sayesinde son derece estetik ve şık ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. İşlevsel hale gelen kavanoz kapakları göze son derece hoş gelmeye başlayacaktır.

 

Kavanoz kapaklarını süslerken doğru malzemeleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Yanlış malzemeler seçtiğiniz zaman tasarım sırasında sorunlar yaşayabilir ve sonrasında tasarımın bozulmasına yol açabilirsiniz. Boyaların renkleri, malzemelerin kalitesi ve türü gibi ayrıntıları göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Böylelikle zevkinize uyum sağlayabilecek birbirinden hoş görünüme sahip özel kavanoz kapakları elde edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.