Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Metal Kutudan Saksı Nasıl Yapılır?
24.02.2021

Metal Kutudan Saksı Nasıl Yapılır?

Metal kutulardan saksı yaparak dekorasyon stilinize uyum sağlayabilecek bir saksıya sahip olabilir ya da sevdiklerinize hediye edebileceğiniz hoş bir parçaya sahip olabilirsiniz. Metal saksıları oluşturabilmek için bazı malzemeleri hazırlamanız yeterlidir. Gerisi tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.

 

Metal kutuyla saksı tasarlayabilmek için bulaşık veya bahçe eldiveni, ufak bir spatula, taş veya çakıl taşı ve tercih ettiğiniz bir toprak ile bitki gerekir. Saksıyı tasarlamak için ilk etapta metal kutunun iç kısmını iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Paslanmayı önlemek istiyorsanız, metal kutunun içini özel boyalarla boyamalısınız.

 

Su Tahliye Deliği ve Dış Yüzey Tasarımı

Bu tür kutuların büyük bir kısmının içi kendinden kaplamalı olduğu için paslanmaya karşı önlem almanıza gerek olmayabilir. Bir sonraki adımda saksınıza su tahliye delikleri açmanız gerekir. Su tahliye deliklerini oluşturduğunuz zaman sulama yaparken suyu fazla kaçırsanız dahi, aşırı su akarak gider. 

 

Su tahliye deliğini açmayı düşünmüyorsanız, metal kutunun dibini taş ve kumla doldurabilirsiniz. Fakat bu yöntem su tahliye deliği kadar işinize yaramayacaktır. Delik açabilmek için bıçak veya makas kullanabilirsiniz. Bu adımları tamamladıktan sonra yetiştirmek istediğiniz bitkiye uygun olan toprağı metal kutuya doldurmaya başlayabilirsiniz. 

 

Toprak kısmını da hallettikten sonra yetiştireceğiniz bitkiyi ekmeye başlayabilirsiniz. Fakat metal kutunun dış kısmını dekore etmek istiyorsanız, bu işlemlerden önce dekoratif dokunuşlarda bulunmanız daha doğru olur. Bunun için metal üzerinde kalıcılık etkisi sahibi olan uygun bir boya kullanmanız yeterlidir. Metal kutunun dışını boyamak için uygun bir renk bulamıyorsanız dekorasyon stilinize ve kendi zevklerinize uygun olabilecek şekilde hareket edebilirsiniz.

 

Eğer modern bir görünüm elde etmek isterseniz beyaz, gri ve siyah gibi renkleri tercih edebilir, metal kutunuzu bu renklere boyayabilirsiniz. Tamamen kendi el emeğinizle yapabileceğiniz metal kutu saksıları isterseniz asma saksı olarak da tasarlayabilirsiniz. Bunun için birden fazla metal kutuya ve zincire ihtiyacınız olacaktır.

 

Metal Kutular ile Asma Saksı Nasıl Yapılır?

Metal kutularınızla asma saksı yapmak için en az 4 adet metal kutu, 4 adet bitki, saksıyı asmak için ortalama 3 adet her biri 1,5 metre uzunluğundaki zincir, sprey boya, üçgen cetvel, kalem, kağıt ve kanca elde etmelisiniz.

 

Bu çalışmaya ilk olarak metal kutuları delmekle başlayabilirsiniz. Elinizdeki her metal kutuya 3 ayrı delik açabilirsiniz. Delik boyutları vidalara göre olmalıdır. Delik açarken üçgen cetvelden destek alabilirsiniz. Her deliği aynı boyutta açmanız zincir takıldığı zaman düz şekil elde edilmesi için önemlidir.

 

Delikleri tamamladıktan sonra istediğiniz bir sprey boya ile metal kutuların dış yüzeylerini boyayabilirsiniz. Boyayı bütün kutulara aynı renkte uygulayabileceğiniz gibi farklı renklerde de uygulayarak değişik bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Modern ve Şık Asma Saksılar

Sprey boya kuruduktan sonra deliklere vidaları takabilir ve sıkıştırmaya başlayabilirsiniz. Vidaları yerleştirdiyseniz, zincirleri sıra ile takmaya başlayabilirsiniz. Zincirdeki yuva sayısını göz önünde bulundurarak her metal kutu arasında aynı sayıda yuvayı boş bırakmaya özen göstermelisiniz. 

 

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra uygun bir yere yerleştirdiğiniz asma saksınızın içerisine çiçek ya da bitkileri ekmeye başlayabilirsiniz. Bu teknik sayesinde ister asma şeklinde ister tekli saksı elde edebilirsiniz. Saksıların dış yüzeylerini süslerken tamamen özgür bir şekilde davranabilirsiniz.

 

İlk bakışta biraz karmaşık ve zor gibi gözükse dahi pratik bir şekilde yapabileceğiniz saksılarla mekanlarınıza farklı bir hava kazandırabilirsiniz. Her biri farklı boyutlarda ve özelliklerde olan metal kutularla modern, klasik veya alternatif dekorasyon stillerini oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.