Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Reçel Yapmanın Püf Noktaları
21.09.2020

Reçel Yapmanın Püf Noktaları

Rengarenk reçeller kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzet kaynağıdır. Ekmeğin üzerine sürülen, kreple yenilen ve daha pek çok farklı şekilde tüketilen reçelleri her mevsim evinizde yapabilirsiniz. Ancak özellikle yaz aylarında çilek, vişne, kayısı, incir, karpuz gibi meyvelerin ortaya çıkmasıyla mutfaklarda da reçel kokuları yükselir. İyi bir reçel yapabilmek için bazı özel detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Malzeme Seçimi

Reçel Yapımında Malzeme Seçimi

Tüm yiyecekleri hazırlarken olduğu gibi reçel yaparken de kullanılan malzemelerin tazeliği önemlidir. Reçel yapacağınız meyveleri mutlaka mevsimine uygun seçmelisiniz. Doğal ve hormonsuz meyveler kullandığınızdan da emin olmalısınız. Diriliğini kaybetmiş meyvelerden uzak durmalısınız. Eğer meyveler arasında ezilmiş ve bozulmaya başlamış olanlar varsa onları ayıklamalısınız. Ezilmiş meyvelerle reçel yapmak ekonomik bir çözüm gibi gelebilir ama ortaya çıkan reçelin kötü olması büyük bir zaman kaybına yol açar.

Böğürtlen, çilek ve dut gibi yumuşak meyvelerle reçel hazırlayacaksanız toplanır toplanmaz çalışmaya başlayın. Ayva, armut, elma gibi sert meyveler kullanmayı düşünüyorsanız meyvelerin üst kısmındaki lekeleri bıçak yardımıyla temizleyebilirsiniz. Meyvelerin üzerindeki tarım ilacı gibi kalıntıları da iyice yıkayarak arındırmalısınız.

Meyveleri reçel yapmadan önce üzerine toz şeker ekerek bekletin. Meyvelerin yapılarındaki suyun ve tadın açığa çıkmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi yaparak reçelinize çok fazla su ve şeker koymadan daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz. Meyvenin kendi suyuyla birlikte içine koyduğunuz su da önemlidir. Kireçsiz, klorsuz, dinlenmiş içme suyu kullanırsanız lezzetli reçeller hazırlayabilirsiniz.

Şeker Miktarı

Reçel Yapımında Şeker Miktarı

Reçelin şeker miktarını iyi şekilde ayarlamalısınız. Göz kararı şeker eklemeniz reçelinizin lezzetinin ve kıvamının hayal ettiğiniz gibi olmasına engel olabilir. Meyve miktarına ve hangi meyveyi kullandığınıza göre miktarı ayarlayabilirsiniz. Ekşi meyvelerin daha fazla şeker kaldırdığını da unutmamalısınız. Reçel içine eklediğiniz şekeri dengelemek için kaynatma esnasında doğru tencereye limon suyu ve limon tuzu ilave edebilirsiniz.

Kıvamı Tutturmak

reçel yapımında kıvamı tutturmak

Reçel hazırlarken meyvelerin erimesini istemiyorsanız sert ve diri meyveleri seçebilirsiniz. Ayrıca reçeli bir müddet kaynattıktan sonra meyveleri alıp sadece suyunu kaynatmaya devam etmeniz de erimeyi önler. Reçeli kaynatırken üstünde oluşan köpükler görünüme ve berraklığa zarar verebilir. Bu sebeple, kaynama sürecinin sonunda reçel üstündeki köpükleri bir kaşıkla toplamalısınız. Aşırı köpürmeyi önlemek için çay kaşığı kadar tereyağı da kullanabilirsiniz.

Kıvamı tutturabilmek için doğru sıcaklığı bulmalısınız. Sıcaklığı ayarlamanın en pratik yolu mutfak termometresi kullanmaktır. Termometre 105 dereceyi gösterdiğinde tencereyi ocaktan alırsanız kıvamı gayet iyi olabilir. Termometreniz yoksa hazırladığınız reçelden bir kaşık alıp tabağa damlatın. Damla dağılıyorsa kaynatmaya devam edebilirsiniz. Dağılmadan kalıyor ev formunu koruyorsa reçeliniz olması gereken kıvamdadır.

Reçeli tabak yerine bardak dolusu suya damlatabilirsiniz. Dağılmayan, top halinde bardağın dibine kadar inmiş reçeller olmuştur. Soğuduğu zaman biraz katılaşacağını da unutmamalısınız. Sulu reçelin kıvamını artırmak isterseniz bir adet elmayı doğrayıp kaynatmaya devam edebilirsiniz. Kıvamı koyulaşana kadar karıştırabilirsiniz. Reçel soğuduktan sonra hala sıvı gibiyse yeniden ocağa alarak biraz daha limon suyu veya portakal suyu ekleyebilirsiniz. Bu ilaveyi yaptıktan sonra reçeli 5 dakika daha kaynatmanız koyulaşmayı sağlar.

Reçeli karıştırmak için metal kaşık kullanmak yerine temiz bir tahta kaşık tercih edebilirsiniz. Metal kaşık ortaya çıkabilecek kimyasal reaksiyonlara sebep olabilir. Farklı lezzetleri reçelinize katabilmek için kokulu otlardan ve baharatlardan yararlanabilirsiniz. Yasemin ya da menekşe yaprakları, çubuk tarçın ve karanfil gibi malzemeler klasik reçel lezzetlerinin dışına çıkabilmenize yardımcı olur. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra kavanozların kapağını iyice kapattığınızdan emin olmalı ve reçelinizi güneş görmeyen serin bir yere kaldırmalısınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.