Zücder 2022

ZÜCDER, 15-18 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da Rusya, Fransa, Brezilya, Fas gibi 70 ülkeden 120 dev satın almacının katılımı ve 5 bin iş görüşmesiyle 9. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici-Marka Buluşmalarını düzenledi. Organizasyonda sektöre dair son gelişmelerden bahsedildiği sırada Türkiye'nin küresel anlamda kalite, uygun fiyat ve hızlı lojistik avantajlarıyla öne çıktığını belirten Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz, dünyada Türk ürünlerinin aranır hale geldiğine de değindi.

ZÜCDER 2022’de en çok konuşulan bir diğer gündem maddesi ise dünyada 200’den fazla noktaya ulaşan züccaciye sektörünün, 2021 yılında global sıralamada 10’unculuktan 8’inciliğe yükselmesi oldu. Dünyada en çok markalaşan iki sektörden biri olan züccaciye sektörü, metal endüstriyel mutfak eşyalarından mutfak aletlerine kadar 8 tane sektörü içinde barındırıyor. Her yıl ihracatını yüzde 10-15 arasında artıran ve 2021 yılında 6,033 milyar dolar ihracatla dünya sıralamasından 10’unculuktan 8.’liğe yükselen züccaciye sektörü, 2022 yılında 7 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyor

Sadece 10 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren firmaların katılabildiği organizasyonda Sarkap ekibi de dünyanın dört bir yanından gelen tedarikçi arayışı içerisindeki firmaların temsilcileriyle buluşmak için yerini aldı. Sevgili çalışma arkadaşlarımız, ülkemizde sektörel ihracatın daha da kalkınabilmesi için dünyanın en büyük züccaciye ithalatçıları olan ABD ve Japonya pazarlarına yoğunlaşılması gerektiğinin yerinde olacağını dile getirdi.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.