Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Cam Kavanozlar Nasıl Dezenfekte Edilir?
10.03.2021

Cam Kavanozlar Nasıl Dezenfekte Edilir?

Yaz ayları için özel sebze ve meyveleri kış aylarında da tüketebilmek istiyorsanız konserve yapma yöntemini deneyebilirsiniz. Fakat konserve yapacağınız kavanozların iyi bir şekilde dezenfekte edilmesi son derece önemlidir.

Konserve için olmazsa olmaz ilk iş cam kavanozların dezenfekte edilmesi işlemidir. Mantar ve bakterileri kavanozlardan uzaklaştırmak, uzun süre boyunca korunabilen güvenilir ve doğal ürünler elde etmek için temizliğe dikkat edilmesi gerekir.

Cam kavanozları dezenfekte edebilmek için kaynatma, bulaşık makinesinde dezenfekte etme, fırında dezenfekte veya mikrodalga fırın kullanarak dezenfekte etme yöntemlerini kolayca kendi imkanlarınız ile deneyebilirsiniz.

Kaynatma Yöntemi 

Kaynatma işlemine başlamadan önce kavanozlarınızda çatlak veya kırık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer eski kavanozları tekrar kullanmayı düşünüyorsanız, eski kapaklar yerine yeni kapaklar tercih etmelisiniz.

Cam kavanozları derin ve büyük bir tencereye kavanozların kapak kısımları yukarıya bakacak şekilde yerleştirmelisiniz. Kaynama esnasında kavanozların birbirine değmesini engellemek için aralarına temiz pamuklu bez yerleştirebilirsiniz.

Tencereleri soğuk suyla doldurduktan sonra 30 dakika kaynatmalısınız. 20 dakikalık süreden sonra kapakları da tencereye atabilirsiniz. Süre tamamlandıktan sonra soğumaya bırakabilir ve kavanozları baş aşağı, temiz bir bez üzerine bırakabilirsiniz. Kaynatma yönteminde süreye dikkat etmelisiniz. Aşırı derecede kaynayan kavanozlar risk oluşturabilir.

Bulaşık Makinesi Yöntemi

 

Bulaşık makinesi yöntemi son derece pratik ve kolaydır. Kavanozları ve kapakları bulaşık makinenize yerleştirdikten sonra yüksek sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. İşlem bittikten sonra kavanozları bulaşık makinesinden çıkararak kurumasını bekleyebilirsiniz.

Bir diğer yöntem olarak kavanozları ve kapakları makineye koyduktan sonra birkaç dakika yüksek sıcaklıkta yıkayabilir ve sonra dışarıya alarak sirke ile durulamayı deneyebilirsiniz. Daha sonra kavanozları tekrar bulaşık makinesine koyabilir ve birkaç dakika daha tekrar yıkayın. Temiz mutfak havlusu üzerine baş aşağı koyarak kurulmalarını bekleyebilirsiniz.

Fırın Yöntemi

 

Cam kavanozların fırınlarda dezenfekte edilmesi de pratik yöntemler arasındadır. Fırınınızı 100 derece ile 130 derece arasındaki bir sıcaklıkta açabilirsiniz. Kavanozlar kırılabileceğinden dolayı bu sıcaklık derecelerinin üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. Kavanozları tepsiye birbirlerine değmeyecek şekilde yerleştirmeli ve fırına koymalısınız. 5 dakika fırında beklettikten sonra fırını kapatabilirsiniz. Fırın sıcakken kapakları 20 dakika kadar fırın içerisinde soğumaya bırakabilirsiniz. 

Mikrodalga Yöntemi

 

Kavanozları dezenfekte etmek için mikrodalga fırınlardan destek alabilirsiniz. Fakat bu yöntem kapakla için kullanılamaz. Bu sebeple, reçel türü sıcak yiyecekler için mikrodalga yöntemini tercih edebilirsiniz. Kavanoza su doldurarak mikrodalgaya koyabilir ve 2-3 dakika kadar kaynayana kadar mikrodalga içerisinde bırakabilirsiniz. Daha sonra suyu dökebilir ve temiz bez üzerinde baş aşağı kurutabilirsiniz.  

Cam Kavanoz Dezenfekte Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Cam kavanozlarınızı dezenfekte ederken özellikle kapak kısımlarına dikkat etmelisiniz. Kapağı eski olan cam kavanozları dezenfekte etmeniz tavsiye edilmez. Ancak yine de kapakları da dezenfekte etmek isterseniz bu işleme en uygun olan yöntemi tercih etmelisiniz.

Hangi yöntemi tercih ediyor olursanız olun, ilk önceliğiniz her zaman güvenliğiniz olmalıdır. Cam kavanozlar kırılmaya ve işlem esnasında patlamaya uygun yapıda olduklarından dolayı istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, riskleri minimum seviyelere indirebileceğiniz önlemleri almalısınız.

Cam kavanozların dezenfekte edilmesinde belirli bir sürenin takip edilmesine gerek yoktur. Bu süre tamamen sizin cam kavanozları kullanma şekliniz ve sürenizle doğru orantılıdır. Cam kavanozları özellikle tencerelerden çıkarırken kirlenmelerini önlemek adına eldiven giyebilirsiniz.

Eldiven kullanımı hem yeni dezenfekte ettiğiniz cam kavanozun hijyenini korur ve bakteri oluşumunu engeller hem elinizin hasar görmesi gibi riskleri ortadan kaldırır. Bu adımlara dikkat ederek işlemleri uygulayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.