Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Menemen Şişeleri Nasıl Muhafaza Edilir?
03.03.2021

Menemen Şişeleri Nasıl Muhafaza Edilir?

Sağlıklı ve güvenilir şekilde saklamak istediğiniz sebzelerin mevsiminde ve taze olması son derece önemlidir. Bu sebeple, menemen şişelerinde muhafaza edeceğiniz menemen için kullanmayı düşündüğünüz domates ve biberleri Haziran-Ağustos aylarında seçmelisiniz. Bu aylarda yetiştirilen domates ve biberlerle hazırladığınız soslar ve menemenler daha güvenilir olur ve son tüketim tarihine kadar taze bir şekilde durabilir.

 

Menemen şişelerini derin dondurucuda pratik bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız lezzetli menemenleri şişelerde saklayabilmek için buzdolabı poşetleri ve kanserojen madde içermeyen plastik saklama kaplarından yararlanabilirsiniz. Menemeninizi tek kullanımlık olarak menemen şişelerine paylaştırabilirsiniz.

 

Kışlık menemen malzemeleriyle ortalama olarak 6 ile 7 kullanımlık menemenlik domates sosu elde edebilmeniz de mümkündür. Eğer buzdolabı poşeti kullanıyorsanız pipet kullanarak şişe içerisindeki fazla havayı çekebilirsiniz. Daha sonra şişenin ağzının tamamen kapalı olduğundan emin olmalısınız. Şişelerin içerisinde mümkün olduğu kadar hava kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde hazırladığınız menemen şişelerini derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

Şişeleri oda sıcaklığında soğuttuktan sonra tüm konserve şişelerinde olduğu gibi kuru, serin ve hava almayan tüm ortamlarda muhafaza edebilirsiniz. Şişeleri açtıktan sonra bitirmeye özen göstermeli veya ağzı kapalı şekilde kap veya buzdolabında muhafaza etmelisiniz.

 

Cam Şişede Menemen Nasıl Hazırlanır?

 

Menemen şişelerinde muhafaza edebileceğiniz lezzetli menemeni elde edebilmek için isteğiniz kadar domates, sivri biber, etli kırmızıbiber, çarliston biber gibi malzemeleri elde etmelisiniz. Daha sonra bir cam kavanoza ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca şişelerin bozulmaması için yeni kavanoz kapaklarına da ihtiyacınız olur.

 

Cam kavanozda kışlık menemen hazırlayabilmek için tüketim ihtiyacınız kadar malzeme edinmelisiniz. Bu aşamayı tamamladıktan sonra eğer imkanınız varsa bir yardımcıyla birlikte bir günde ortalama yüz kavanoz kışlık menemen hazırlayabilir ve bol bol tüketebilirsiniz.

 

Domatesleri yıkadıktan sonra derin kaplara doldurmalısınız. Ardından domateslerin kabuklarının soyulabilmesi için domateslerin üzerine sıcak su dökülmesi ve yarım saat kadar suda bekletilmesi gerekir. Daha sonra sıcak su ılıklaşmaya başlayınca suyun içinden teker teker aldığınız domatesleri soyabilir, küp küp doğrayabilirsiniz. Fakat menemeni rende domatesten yapanlar için sıcak suda bekletme aşaması bulunmayabilir. Domatesleri ikiye bölmeniz yeterlidir.

 

Menemen Şişeleri Güvenilir mi?

 

Ev ortamında birbirinden lezzetli menemen hazırlayabilmenizi sağlayan özel şişeler son derece güvenilirdir. Fakat satın alım esnasında güvenilir markaları tercih etmeniz gerekir. Bu durum sağlığınızı güven altına alabilmek için dikkat etmeniz gerekenler arasında ilk sırada yer alır.

 

Evde konserve hazırladıktan sonra sağlık problemi yaşamamak ve gıdaların bozulmasını engelleyebilmek için mutlaka cam kavanozlar ve yeni kapaklar kullanılması gerekir. Kavanoz ve kapakların 15 ile 20 dakika kaynatıldıktan sonra steril hale getirilmesi de önemlidir.

 

Menemen Şişesi Fiyatları

 

Hazırladığınız şişe menemenlerin şişe kısmında kapakta sızdırma olduysa ve küflenme görüyorsanız bu konservenin tadına dahi bakmadan imha etmelisiniz. Kapağı açtığınız zaman renk ve kokuda değişiklik seziyorsanız yine aynı şekilde o konserveyi tüketmemelisiniz. Doğru şekilde muhafaza edilen ve satın alınan menemen şişelerini istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

 

Menemen şişelerini bir defa kullandıktan sonra tekrar değerlendirmek isterseniz dekoratif olarak da yararlanabilmeniz mümkündür. Çeşitli süslemeler yaparak kapak veya şişeyi değiştirebilir ya da iki parçayı da bir bütün haline getirebilecek şekilde değiştirerek süsleyebilirsiniz. Böylelikle dekoratif hediyelik bir ürün oluşturabilir ya da kendi kullanabileceğiniz şık ve estetik bir parça elde edebilirsiniz. Menemen şişesi fiyatları arasında ürün üretiminde kullanılan materyaller ve ürünün boyutu gibi faktörlere göre belirlenen seçenekler bulabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak bu detaylara göre değişkenlik gösterir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.