Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Konserve Kapağının Tuttuğunu Nasıl Anlarız?
23.12.2020

Konserve Kapağının Tuttuğunu Nasıl Anlarız?

Konserve kutusunun üst ve alt kısmına bakarak, konserve ağızlarının düz ve deforme olmadığından emin olmalısınız. Bu şekilde duran konserve kapakları, konservenin bozulmadığını size gösterir. Konserveler kaynadıktan sonra kavanozun kapağı bombeli duruyorsa pişerken hava almış olabilir. O kavanozdaki konserveler tutmayabilir.

Konserve Kapakları Tutmazsa Ne Yapılmalı?

Yiyecekleri uzun süre bozulmadan saklayabileceğiniz konserveleri hazırlarken kapak konusunda sorun yaşıyorsanız daha iyi tutabilmesi için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemler arasında öne çıkanlar düdüklü tencere yöntemi ve kaynatma yöntemidir.

Düdüklü Tencere Yöntemi

Düdüklü tencere, konserve yaparken sizlere yardımcı olur. Konserve yapımında düdüklü tencere kullanmak için ilk olarak tencerenin tabanına yeterli büyüklükte bir nihale yerleştirmelisiniz. Daha sonra hazırladığınız konserve kavanozlarının kapaklarını nihaleye gelecek şekilde tencereye yerleştirebilirsiniz.

İşlemi yapacağınız zaman kavanozların aralarına bez koymalısınız. Bez koyarak, kavanozların birbirine çarparak kırılmalarını önleyebilirsiniz. Daha sonra tencerenin içerisine su koyarak altını yakabilirsiniz. Bu işlemden sonra konserve kapakları içeriye doğru bombeleşmeye başlar.

Konserve Kapağını Kaynatma Yöntemi

Konserve kapakları normal kavanoz kapaklarıyla aynıdır. Fakat kapakların konserve edilmesi için ilk defa kullanılması gerekir. Bu sebeple, konserve yapacağınız zaman mutlaka her kavanoz için yeni bir kapak almanız gerekir. Böylelikle konservelerin tutmama ihtimalini büyük bir oranda azaltmış olursunuz. Uygun kapak tercihleri yaptıktan sonra hazırlanan konserve yiyecekleri kavanozlara doldurabilirsiniz.

İşlem sonrasında yeterli büyüklükte bir tencerenin içerisine bütün kapakları koyabilirsiniz. Kapakları yerleştirdikten sonra üzerini 4-5 parmak geçecek kadar su doldurmalısınız. Bu şekilde hazırlanan tencere kaynatılır ve kapaklar kaynadıktan sonra maşa gibi uygun bir araç ile alınır.

Sıcak olan kapakları bez yardımıyla tutarak kavanozları iyice kapatabilir ve bir başka bezin üzerine kapakları aşağıya gelecek şekilde koyabilirsiniz. Ertesi güne kadar beklettiğiniz kavanoz kapakları bombeleşerek konserve olur.

Konservelerin oda sıcaklığında tutulabileceğini unutmamalısınız. Fakat mümkün olduğunca serin ve gölge bir yerde saklamaya özen göstermelisiniz. Isı ve güneşe maruz kalan konserveler ciddi sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Konserve ürünler açıldıktan sonra bitirilmelidir. Eğer bitirilmeyecekse mutlaka ağzı kapalı bir kapta ve buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.