Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Zeytinyağını Nasıl Muhafaza Etmeliyiz ?
10.03.2020

Zeytinyağını Nasıl Muhafaza Etmeliyiz ?

Binbir derde şifa olan, hafif, besleyici ve koruyucu özelliğe sahip zeytinyağı sofralarımızdan eksik olmuyor. Ancak yanlış saklama yöntemleri yüzünden zeytinyağı yapısında oluşan değişiklikler sağlığımızı tehdit edebiliyor. Bu sebeple zeytinyağının nasıl muhafaza edilmesi gerektiği önemli bir konudur.

Bu konudaki en önemli husus, zeytinyağının direkt güneş ışığı ile temas etmemesini sağlamaktır. Eğer bunu sağlayamazsanız, zeytinyağının kısa bir süre içerisinde bozulma ihtimali yüksektir.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

zeytinyagi-nasil-saklanir

Zeytinyağının saklanmasında dikkat edilmesi gereken temel etkenler Işık, oksijen, sıcaklık, hava ve zamandır. Zeytinyağını saklamanın en ideal yolu nem olmayan, oda sıcaklığında, ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, teneke (tercihen laklı teneke), seramik ya da renkli cam kutularda saklamaktır. Plastik ve beyaz cam şişeler zeytinyağının saklanması için uygun değildir çünkü Zeytinyağı içerisinde bulunan klorofil, şeffaf cam şişede güneş ışığına maruz kaldığında okside olarak istenmeyen lezzetler oluşturabiliyor.

Zeytinyağını doğrudan ışık görmeyen, oda ya da saklandığı ortam sıcaklığı 18-20 derece civarında olan yerlerde saklamalısınız. Ayrıca Zeytinyağı bulunduğu ortamın kokusunu hızlı bir şekilde çeker, bu sebeple yabancı kokunun olmadığı rutubetsiz alanlarda saklamalısınız.

Peki Zeytinyağı Buzdolabında Saklanır Mı?

zeytinyagi-buzdolabinda-saklanir-mi

Zeytinyağı buzdolabında saklanmamalıdır. Zeytinyağı 5-6 derece sıcaklıkta katılaşır. Buzdolabında saklanan zeytinyağı soğuktan dolayı katılaşır ve rengi dumanlı bir hal olur. Oda sıcaklığına çıkartılan zeytinyağı kısa bir süre içerisinde sıvılaşır fakat soğuktan dolayı kapak ağzında oluşan buğu, su damlacığı olur ve yağın üzerine damlayabilir, yağın acı olmasına sebep olabilir. Bu sebeple zeytinyağının buzdolabında saklanması tavsiye edilmez.

Zeytinyağı çok uzun zaman boyunca tazeliğini koruyan bir ürün değildir. Ağzı açıldıktan sonra en fazla 2 ay içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Zeytinyağını en iyi saklayan üç malzeme renkli cam, teneke ve toprak kaplardır. Tavsiye edilen bu kapların içerisinde bulunan yağları ise serin ve rutubetsiz bir ortamda saklamanız gerekir.

Sarkap sağlıklı tenekelerimiz ile zeytinyağlarınızı güvenle muhafaza edebilirsiniz. Sizler tarafından en çok aldığımız soru ‘tenekeleri yıkayabilir miyiz? Oluyor. Tenekeleri yıkamanızı tavsiye etmiyoruz çünkü teneke yıkandıktan sonra tamamiyle kurutulmaz ve içinde su kalır ise paslanmaya sebep olabilir. Ayrıca sarkap zeytinyağ tenekeleri el değmeden üretilip, gıdaya uygun katmanlardan oluşmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.